Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje rewolucję w polskim prawie rodzinnym. Jak podaje "Rzeczpospolita", resort rozważa wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Dotyczy to małżeństw, które nie są w konflikcie i chcą ugodowo rozwiązać związek małżeński.
Resort rozważa dwie koncepcje: rozszerzenie uprawnień notariuszy lub dopuszczenie rozwodów przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego. Według przedstawicieli ministerstwa przyjęcie takiego rozwiązania wpłynęłoby na odciążenie sądów i umożliwiło małżonkom szybsze uzyskanie rozwodu za porozumieniem stron, bez orzekania o winie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci.
Zdaniem cytowanego przez "Rz" Aleksandra Szymańskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, w sprawach, w których brak jest sporu i nie występuje kwestia opieki nad dziećmi, rozwiązanie małżeństwa przed notariuszem będzie zdecydowanie szybsze niż prowadzenie postępowania przed sądem. Wprowadzenie rozwodu notarialnego odciąży też sądownictwo - ocenił. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Hiszpania, Francja, Łotwa, Litwa i Słowenia.
Dotąd nie było prawnej odpowiedzi na tę potrzebę. Nawet jeśli małżonkowie wspólnie dochodzą do wniosku, że chcą, by ich ścieżki się rozeszły, to mimo wszystko jeden z nich musi złożyć pozew, odpis pozwu musi być wysłany pozwanemu, który z kolei jest zobligowany do złożenia odpowiedzi na niego. To wszystko trwa – mówi mec. Dominowska.
Jak akcentuje, w Warszawie musi upłynąć od trzech do sześciu miesięcy, zanim odpis pozwu trafi za pośrednictwem sądu do pozwanego. W efekcie sprawy, które nie są skomplikowane, trwają bardzo długo.
Umożliwienie uzyskiwania rozwodu poza sądem, czy to u notariusza, czy to w Urzędzie Stanu Cywilnego, sprawi, że małżonkowie nie będą musieli czekać po osiem–dwanaście miesięcy na rozprawę, która w przypadku zgodnych wniosków stron trwa kilkanaście, a czasem wręcz kilka minut – komentuje mec. Dominowska.
Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości analizowane są dwa modele — tzw. rozwód notarialny i rozwód w trybie administracyjnym. Ewa Ważny, prezeska Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, uważa, że propozycja rozwodów notarialnych to dobry kierunek. "Ważne jest, by notariusz pouczył małżonków o wszystkich skutkach prawnych związanych z orzeczeniem takiego rozwodu" — podkreśla.
"By oświadczenia w zakresie istnienia ustawowych przesłanek rozwodowych, dotyczących zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, oraz przesłanek negatywnych z art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego były składane przed notariuszem pod groźbą odpowiedzialności karnej" — mówiła dla "Rzeczpospolitej".
Jeśli szukacie detektywa, który zbierze materiał w celu udowodnienia winy, to zapraszam do skorzystania z moich usług detektywistycznych w zakresie wykrywania zdrad.
Pod numerem tel:+48502492132 uzyskacie darmową poradę jak udowodnić zdradę małżeńską oraz wskażę cennik usług detektywistycznych.
Treść wpisu pochodzi z https://businessinsider.com.pl/, https://polskieradio24.pl/, https://www.pap.pl/, https://wiadomosci.wp.pl/, https://www.rp.pl/prawo-rodzinne